U Zagrebu je održan prvi Tjedan Hrvata izvan Republike Hrvatske, manifestacija koja je okupila Hrvate iz Bosne i Hercegovine, hrvatske nacionalne manjine, iseljeništva, njihove potomke te povratnike u domovinu.
Svečanom otvorenju nazočili su brojni uzvanici iz političkog i društvenog života, među kojima državni tajnik Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske Zvonko Milas, federalna ministrica kulture i sporta Sanja Vlaisavljević te načelnici i gradonačelnici iz Bosne i Hercegovine, uključujući načelnika općine Posušje Antu Begića.
U sklopu bogatog programa održana je i „Šetnica kulture“ na Europskom trgu, gdje je svoje mjesto imalo i Posušje, predstavljajući posjetiteljima dio hercegovačke tradicije, običaja i kulturne baštine.
Sponzorirani članak
Na prodaju kuća i više atraktivnih zemljišta u Knešpolju
Posjetitelji su imali priliku kušati tradicionalna jela posuškog kraja, među kojima su posebnu pažnju privukli pura i lučnica, prepoznatljivi simboli domaće gastronomije. Predstavljene su i narodne nošnje koje svojim izgledom i detaljima svjedoče o bogatoj povijesti i identitetu ovoga kraja.
Glazbeni dio programa upotpunila je Klapa Grga, dok su dodatnu živost događaju dali posuški studenti u Zagrebu koji su kroz scenski nastup i angažman u organizaciji pomogli predstaviti Posušje na najbolji način.
Manifestacija je bila prilika za povezivanje Hrvata iz različitih krajeva svijeta, ali i za promociju kulturnog identiteta i turističkih potencijala Posušja koje se u Zagrebu predstavilo kao sredina koja uspješno čuva tradiciju, ali istodobno razvija moderan i prepoznatljiv kulturni izraz, priopćeno je iz ureda načelnika općine Posušje.
Borak.tv

