Predsjednik SNSD-a Milorad Dodik izjavio je nakon sastanka s tajnikom Vijeća sigurnosti Ruske Federacije Sergejem Šojguom da je Bosna i Hercegovina „kolonija kojom upravljaju stranci“, poručivši kako se vlasti Republike Srpske bore za očuvanje slobode i protiv, kako je rekao, „kolonijalnog jarma“.
Govoreći novinarima nakon susreta u Moskvi, Dodik je ustvrdio kako BiH danas nema jasnu svrhu postojanja te da se politički procesi u zemlji odvijaju pod snažnim utjecajem međunarodne zajednice.
Posebno je kritizirao strane suce u Ustavnom sudu BiH i instituciju visokog predstavnika, navodeći kako oni, prema njegovom mišljenju, mijenjaju ustavni poredak i djeluju protiv interesa Republike Srpske.
Sponzorirani članak
Na prodaju kuća i više atraktivnih zemljišta u Knešpolju
Dodik je tijekom razgovora sa Šojguom govorio i o sigurnosnim odnosima na Balkanu, ocijenivši kako suradnja Hrvatske, Albanije i Kosova predstavlja, kako je naveo, „antisrpski vojni savez“.
Istaknuo je i zabrinutost zbog, kako tvrdi, militarizacije Europe te poručio da Republika Srpska želi nastaviti gospodarsku i kulturnu suradnju s Ruskom Federacijom, unatoč zapadnim sankcijama i ograničenjima.
U izjavi je ponovio da Republika Srpska nije podržala sankcije Rusiji te otvoreno izrazio podršku ruskoj „specijalnoj vojnoj operaciji“ u Ukrajini.
Dodao je kako očekuje nastavak suradnje s Rusijom na gospodarskom planu te izrazio nadu da će uskoro doći do mirovnog sporazuma u Ukrajini u skladu s ruskim ciljevima.
Sastanak Dodika i Šojgua održan je u trenutku pojačanih političkih napetosti u BiH i nastavka međunarodnih rasprava o ulozi Rusije na Zapadnom Balkanu, prenosi Srna.
Borak.tv

