Premijeri Republike Hrvatske i Sjeverne Makedonije Andrej Plenković i Kristijan Mickoski u Ohridu su potpisali Sporazum o strateškoj suradnji između dviju država.
Plenković je istaknuo kako je riječ o „plodu međusobnog povjerenja”, dok je Mickoski poručio kako sporazum otvara okvir za dugoročno partnerstvo i konkretne rezultate.
U hrvatskom izaslanstvu bili su i ministri Ante Šušnjar, Ivan Anušić i Oleg Butković te državni tajnik u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova Frano Matušić.
Sponzorirani članak
Prodaje se zemljište u Knešpolju: Idealna lokacija za obiteljsku kuću
Tijekom posjeta potpisan je i Memorandum o razumijevanju u energetici između ministra gospodarstva Ante Šušnjara i ministrice energetike Sjeverne Makedonije Sanje Božinovske.
Plenković je naglasio važnost jačanja suradnje u energetici, obrani, prometu, trgovini i digitalnoj transformaciji, istaknuvši i mogućnosti suradnje hrvatskih tvrtki u obrambenom sektoru.
Govoreći o prometu, premijer je podsjetio na izmjene Zakona o strancima koje omogućuju dulje vize za vozače iz susjednih zemalja te na rast turističkih dolazaka iz Sjeverne Makedonije u Hrvatsku.
Plenković je također poručio kako Hrvatska ostaje snažan partner Sjevernoj Makedoniji na putu prema Europskoj uniji, istaknuvši da je toj zemlji učinjena nepravda u procesu proširenja, dok je Mickoski upozorio na izazove i blokade koje utječu na vjerodostojnost europskog procesa.
Komentirajući šire europske teme, Plenković je istaknuo kako ne može biti različitih kriterija u procesu proširenja Europske unije te upozorio na razlike među kandidatima u apsorpcijskoj spremnosti.
Sporazum iz Ohrida, kako je istaknuto, predstavlja novi korak u jačanju političkih i gospodarskih odnosa dviju zemalja.
Borak.tv

