Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) upozorila je da bi epidemija ebole u Africi mogla predstavljati znatno veći rizik nego što se trenutno procjenjuje, istaknuvši kako bi i jedan slučaj zaraze mogao dovesti do širenja virusa izvan Demokratske Republike Kongo i Ugande.
Regionalni direktor WHO-a za Afriku Mohamed Yakub Janabi u intervjuu za Reuters u Ženevi poručio je kako bi bilo pogrešno podcijeniti aktualnu situaciju.
„Bila bi velika pogreška kada bismo to podcijenili, a naročito sa sojem virusa bundibugyo, za koji nemamo cjepivo“, rekao je Janabi.
Sponzorirani članak
Na prodaju kuća i više atraktivnih zemljišta u Knešpolju
Upozorenje na nedostatak cjepiva
Posebno zabrinjava činjenica da za određene sojeve virusa, uključujući bundibugyo, još uvijek ne postoji cjepivo, što dodatno otežava kontrolu potencijalnog širenja bolesti.
Janabi je naglasio važnost međunarodne suradnje i koordinacije u suzbijanju epidemije, ističući kako je zajednički odgovor ključan za kontrolu zaraze.
„Stoga bih zaista htio potaknuti sve da si međusobno pomažemo. Možemo ovo dovesti pod kontrolu“, poručio je.
Poziv na jaču globalnu pažnju
Iz WHO-a upozoravaju i da je trenutna epidemija ebole u Kongu dobila znatno manje međunarodne pažnje u usporedbi s drugim zdravstvenim krizama, poput nedavnog izbijanja hantavirusa na kruzeru koji je zahvatio putnike iz više zemalja.
Stručnjaci upozoravaju da nedovoljna globalna usmjerenost na afričke epidemije može otežati rano suzbijanje i povećati rizik od širenja bolesti.
Borak.tv

