Ministar pravosuđa i uprave Damir Habijan komentirao je nakon sjednice Vlade tragično ubojstvo 19-godišnjeg mladića u Drnišu te predstavio rezultate izvanrednog nadzora provedenog na Općinskom sudu u Šibeniku.
U uvodu je izrazio sućut obitelji stradalog mladića, a potom potvrdio da će zbog utvrđenih nepravilnosti biti pokrenuti stegovni postupci protiv dviju sutkinja.
„Utvrđeno je da su dvije sutkinje neuredno obnašale svoju dužnost. Kod jedne je predmet stajao više od šest mjeseci bez ikakve radnje, a kod druge gotovo godinu i sedam mjeseci“, izjavio je Habijan.
Sponzorirani članak
Prodaje se zemljište u Knešpolju: Idealna lokacija za obiteljsku kuću
Dodao je kako će na temelju nalaza pravosudne inspekcije biti pokrenut postupak pred Državnim sudbenim vijećem te zatraženo izricanje stegovnih mjera.
Ministar je najavio i opsežne izmjene kaznenog zakonodavstva, koje bi trebale biti pripremljene u roku od dva tjedna.
Među njima je i uvođenje instituta doživotnog zatvora.
„Tražit ćemo uvođenje doživotnog zatvora, kojeg u Hrvatskoj trenutačno nemamo“, rekao je Habijan.
Najavio je i jačanje sustava nadzora nad osobama koje su odslužile kaznu, uključujući mogućnost elektroničkog nadzora ili smještaja u posebne ustanove, ovisno o procjeni stručnih tijela.
„Ne smije se dogoditi da osoba nakon izlaska iz zatvora bude bez nadzora institucija“, naglasio je.
Habijan je govorio i o potrebi modernizacije sustava e-Spis, kako bi suci imali potpuniji uvid u ranije predmete i kaznenu evidenciju osoba kojima sude.
Podsjetio je da je počinitelj u konkretnom slučaju ranije već bio osuđen za ubojstvo, ali da određene okolnosti nisu bile adekvatno uvažene u kasnijem postupku.
„Ovime ćemo omogućiti da sudac temeljem OIB-a ima uvid u sve relevantne spise kako se ovakve situacije ne bi ponavljale“, rekao je ministar.
Na pitanje o odgovornosti i mogućoj ostavci, Habijan je poručio da ostavku smatra najlakšim rješenjem.
„Odabrao sam teži put. Ostajem i pokušavam mijenjati sustav. Moja ostavka je uvijek opcija, ali o njoj odlučuje premijer“, rekao je.
Osvrnuo se i na stanje na šibenskom sudu, ocijenivši zabrinjavajućim činjenicu da su pojedini predmeti ostajali neriješeni godinama.
„Ako dvije i pol godine nitko ne poduzima radnje, to je šokantno. Ako nedostaje kadra ili postoji višak predmeta, trebalo se reagirati“, zaključio je Habijan.
Borak.tv

