Može se reći da je rak “pošast” modernog doba, a posljednjih desetljeća u svijetu, pa tako i u Hrvatskoj, raste broj oboljelih. Rak bubrega je nešto manje poznati tip karcinoma u odnosu na neke druge vrste, ali prema posljednjim podacima HZJZ-a, rak bubrega je među pet najčešća sijela raka kod muškaraca u 2021. godini, s 575 novih slučajeva (podaci za 2021. godinu).
Ako se bolest otkrije na vrijeme, dobre su prognoze da će ishod liječenja biti pozitivan. Međutim, simptomi bolesti raka bubrega su u početku često suptilni i nespecifični pa ih ljudi često zanemaruju što rezultira kasnom dijagnozom bolesti.
Medicinska sestra Hazel Jackson, koja djeluje u britanskoj dobrotvornoj organizaciji za podršku bolesnicima s rakom bubrega (Kidney Cancer UK), naglašava da pojašnjenje potencijalnih simptoma ove bolesti može biti izazovno jer se razlikuju od pojedinca do osobe i znakovi mogu biti suptilni te ih je lako zamijeniti za manje ozbiljna stanja.
Na koje simptome obratiti pozornost?
Ključni simptomi uključuju stalnu bol u donjem dijelu leđa, krv u mokraći, koja može varirati od svijetloružičaste do crvene ili čak tamne boje poput pića cole. Nadalje, pokazatelji mogu biti i neobjašnjivi gubitak težine, stalni umor i neprestano noćno znojenje.
Međutim, ovdje valja istaknuti da ovi simptomi mogu javiti i kod drugih vrsta karcinoma te ozbiljnih zdravstvenih stanja. Zato se rak bubrega često može “podmuklo prišuljati” te se otkriti tek tijekom testova na druge bolesti ili pak tijekom hitnih posjeta liječniku. Nadalje, sestra Hazel je dodala da osoba koja oboli možda neće doživjeti sve ranije spomenute simptome, već samo jedan od njih, ili dva.
“Iako ovi znakovi mogu biti znakovi i drugih stanja, važno ih je povezati i odmah kontaktirati svog liječnika opće prakse. Rano otkrivanje može napraviti značajnu razliku u liječenju i ishodu bilo koje dijagnoze raka”, naglašava ova medicinska sestra.
Muškarci su u većem riziku
Dobrotvorna britanska organizacija je istaknula koje su skupine ugroženije, a radi se o starijoj populaciji, posebice muškarci – koji se suočavaju s dvostruko većim rizikom u odnosu na žene – trebaju biti na oprezu i “osluškivati” svoje tijelo.
Faktori rizika za razvoj bolesti su sljedeći – pretilost, pušenje i velika konzumacija crvenog i prerađenog mesa, mogu značajno povećati opasnost od bolesti. S druge strane, stručnjaci preporučuju prehranu bogatu voćem, povrćem i vlaknima – ovakve namirnice mogu biti potencijalna zaštita od bolesti, piše The Mirror.
Borak.tv