Špilja Vjetrenica kod Ravnog u Bosni i Hercegovini, službeno uvrštena je na listu svjetske prirodne baštine koje je Organizacija Ujedinjenih naroda za obrazovanje, znanost i kulturu imenovala za 2024. godinu. Vjetrenica je jedna od četiri novoupisana mjesta prirodne svjetske baštine.
Na samom rubu Popova polja, blizu mjesta Ravno, 50-tak km cestom od Dubrovnika, smjestila se Vjetrenica. Novi dragulj na UNESCO-vu popisu zaštićene prirodne baštine. Vjetrenica je, u Bosni i Hercegovini, prvi samostalni prirodni fenomen na tom popisu.
– Vjetrenica zapravo i općenito ima dugu tradiciju zaštite od 50-ih godina prošlog stoljeća i ovo međunarodno priznanje dodana je vrijednost ovog eko sustava i apsolutno smo sretni i ponosni na ovoj odluci, kaže ravnatelj JU Vjetrenica Davor Baković.
Prva u svijetu po bioraznolikosti
Špilja Vjetrenica prva je u svijetu po bioraznolikosti, ukupna dužina njezinih kanala je 7014 metara, a uređenih turističkih staza je 700 metara. Turisti iz dana u dan u sve većem broju dolaze posjetiti ovaj prirodni fenomen.
“Fenomenalno je. Mi smo bili na par sličnih mjesta, ali ovo je posebno. Vodič je fenomenalan, akustična dvorana gdje je vodič zapjevao je bio najbolji doživljaj, “Pročitao sam o Vjetrenici, vrlo sam imresioniran”, “Na internetu sam vidio mnogo atraktivnih slika i to me privuklo”, neke su od reakcije posjetitelja.
– UNESCO će donijeti nešto posebno. Biti dio svjetske baštine znači biti prepoznat. Jedna mala lokacija u BiH bit će prepoznata u čitavom svijetu, kaže vd. direktora TZ Ravno Darijan Pehar.
Stari most u Mostaru, stećci u Stocu, Vjetrenica, kao i biser UNESCO-ve svjetske kulturne baštine Dubrovnik, svjedoče o jedinstvenoj prirodnoj ljepoti na ovom malom geografskom prostoru.
Borak.tv