Događaje Zavoda Republike Slovenije za zapošljavanje u Bosni i Hercegovini, na kojima su predstavljene mogućnosti zapošljavanja u Sloveniji, posjetilo je 4.300 ljudi, a veliki dio razgovora s poslodavcima završio je ozbiljnom namjerom da se dobije posao, navodi Zavod. Mnogi kandidati mogli bi se zaposliti na sanaciji posljedica poplava i klizišta, za što su procedure pojednostavljene.
Kako bi podržao poslodavce, Zavod raznim mjerama pronalazi kadrove u Sloveniji i aktivira domaće nezaposlene, ali potrebno je privući i radnike iz stranih zemalja. Ove su godine intenzivno krenuli u potragu za kadrovima u susjedstvu, budući da je riječ o ustaljenim migracijskim tijekovima, te je te radnike puno lakše integrirati na slovensko tržište rada nego one iz udaljenijih zemalja, rečeno je danas na konferenciji za novinare. u Ljubljani, izvještavaju slovenski mediji.
– Nakon dva lipanjska događanja u Sjevernoj Makedoniji, na kojima je sudjelovalo 3500 kandidata za posao, dobar odaziv bio je i u BiH, gdje su prošlog tjedna održana četiri događanja na kojima je kadrove tražilo 50 poslodavaca iz Slovenije, a interes je pokazalo 4300 ljudi. Posjet je premašio očekivanja, rekla je glavna direktorica ustanove Greta Metka Barba Škerbinc. .
Vjeruje se da je napravljen dobar posao jer su s jedne strane kvalitetna radna mjesta ponudili slovenski poslodavci, koji između ostalog djeluju u području zdravstva, socijalne skrbi, prometa, graditeljstva, skladištenja i prerade, as druge strane tražitelji posla. bili su visoko motivirani i pokazali odgovarajuće kompetencije, rekla je.
Tanja Čotar iz Opće bolnice dr. Franca Derganca Nova Gorica, gdje se suočavaju s nedostatkom kadra i prvi su put sudjelovali na ovakvoj manifestaciji, kaže da bi mogli zaposliti oko trećinu od nešto više od 60 kandidata s kojima su kontaktirali. Među njima je bilo 10 liječnika, sedam inženjera radiologije, 20 medicinskih tehničara i nešto manje diplomiranih medicinskih sestara, a zadovoljni su i što je više kandidata za tehničko-higijenska, čistačka i transportna mjesta.
Vrlo su zadovoljni i sudjelovanjem na događanjima u Sjevernoj Makedoniji i Bosni i Hercegovini u općinskom Zavodu za kućnu njegu u Ljubljani, gdje im također nedostaje osoblja. Kako je rekla Laura Perko, suradnju će dogovoriti s najmanje 37 kandidata. No istaknula je kako bi željeli dodatne programe za učenje slovenskog jezika i podršku kandidatima za posao pri nastanjivanju u Sloveniji.
Mnogi kandidati mogli bi se zaposliti u zvanjima i djelatnostima za koje je nakon poplava u kolovozu uspostavljen brži režim izdavanja dozvola, kažu u Zavodu za zapošljavanje.
Na popisu je 37 zanimanja i djelatnosti za koje je brže izdavanje radnih dozvola i suglasnosti za jedinstveno zapošljavanje i radnih dozvola. Zahtjeve za suglasnosti poslodavci mogu podnijeti bilo kojoj upravnoj jedinici, a suglasnosti izdaje zavod za zapošljavanje. Zahtjeve za izdavanje dozvola za rad prikuplja zavod koji ih i izdaje. I suglasnosti i dozvole izdaju se u roku od 10 dana od podnošenja potpunog zahtjeva, rekla je Anka Rode iz Zavoda za zapošljavanje.
Za svih 37 zanimanja i djelatnosti propisano je da se ne provodi kontrola tržišta rada, odnosno dopusnica se može izdati i ako se u evidenciji zavoda nalaze odgovarajuće nezaposlene osobe. Osim toga, u obzir se uzimaju i dokazi koje su kandidati pribavili neformalnim putem.
Zavod će na sastancima u listopadu i studenom informirati poslodavce o mogućnostima bržeg zapošljavanja ovih profila, rekla je Rode.
Poslovna zajednica u Bosni Hercegovini osudila je što su, u situaciji kada i u samoj zemlji nedostaje radne snage, domaće institucije sudjelovale u organizaciji događaja za slovenske poslodavce.
Borak.tv