Potres je u 10:29 sati pogodio područje Hercegovine. Kako javlja EMSC, epicentar potresa bio je 7 kilometara zapadno od Gruda.
Prema prvim informacijama potres je bio jačine 4.6 stupnjeva po Richterovoj skali. “Najjači u posljednjih deset godina u Imotskom”, napisao je korisnik EMSC aplikacije iz Imotskog.
“Dobro zatreslo”, “Jak potres, ljuljao stvari”, pisali su korisnici iz Posušja. Potres se osjetio i u Mostaru, javljaju naši čitatelji.
EMSC je na svojoj službenoj stranici ranije podijelio upute kako se zaštiti u slučaju jačeg podrhtavanja tla. Kako navode, ako se nalazite u unutrašnjosti ključno je naći sklonište te se držati što dalje od prozora. Ako se pak nalazite vani nužno je se skloniti od svega što bi se moglo urušiti (mostovi, krovovi, električne žice…).
Seizmički aktivno područje U veljači je prof. Hazim Hrvatović, dopisni član ANUBiH za medije rekao kako je BiH u seizmički aktivnom području te da je najopasnije što se tiče potresa područje Hercegovine od Livna do Trebinja. “Drugo je područje Banja Luke, područje Zenica-Žepče. Područje Tuzle. U području Sarajeva očekivana magnituda je oko 5, kao i za Tuzlu. Na novim karata visokom riziku je i područje Brčkog, Orašja, područje od Zvornika i Bijeljine, što na ranijim kartama nije bio slučaj. Na toj karti najveći je rizik na potezu od Mostara do ušća Neretve i bočno prema Ljubuškom i na istok prema Stocu”. Hrvatović je naveo da je svaka država u EU obvezna da svako pet godina da novu kartu procjene opasnosti od rizika. “U BiH je nadležnost na entitetima. Dva seizmološka zavoda koji rade koliko mogu. Treba puno sredstava uložiti za nabavku opreme, obradu podataka i obuku kadrova”.
Borak.tv